PIELGRZYMKA DO WŁOCH

 

ASYŻ · CASCIA · RZYM · WATYKAN · MONTE CASSINO · NEAPOL · POMPEJE ·

SAN GIOVANNI ROTONDO · MONTE SANT’ ANGELO · MANOPPELLO · LORETO ·

MORZE ADRIATYCKIE · WENECJA

PROGRAM RAMOWY 9 DNI

DZIEŃ 1

Zbiórka uczestników w Bukowinie Tatrzańskiej i wyjazd. Przejazd na obiadokolację i nocleg do Włoch.

DZIEŃ 2

Śniadanie. Zwiedzanie Asyżu. Nawiedzimy Bazylikę św. Franciszka, gdzie złożone jest ciało św. Franciszka oraz Bazylikę św. Klary. Przejazd do Casci, miasta św. Rity. Odwiedzimy miejsca związane z życiem Świętej – dom rodzinny, dom męża oraz ogród, w którym w zimie zakwitła róża. Nawiedzimy Sanktuarium św. Rity – kościół górny i dolny. Przejazd na obiadokolację i nocleg w okolicach Rzymu.

DZIEŃ 3

Śniadanie. Przejazd do Rzymu. Nawiedzimy Bazylikę św. Jana na Lateranie, kaplicę San Lorenzo i Święte Schody. Nawiedzimy także Bazylikę Santa Maria Maggiore. Świątynię tę nawiedzał Święty Jan Paweł II 8 grudnia w dzień Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny. To jedna z „Bazylik Większych”, która zachowała swoją pierwotną formę. W bogato zdobionym marmurowym wnętrzu na szczególną uwagę zasługują mozaiki z V w. przedstawiające sceny biblijne. Przejazd w okolice Koloseum. Spacer do Forum Romanum. Powrót na obiadokolację i nocleg.

DZIEŃ 4

Śniadanie. Przejazd do Rzymu. Udamy się do Watykanu. Nawiedzimy Bazylikę św. Piotra: w centralnej części kościoła przed kryptą znajduje się ołtarz główny, tzw. papieski a nad nim wykonany z brązu barokowy baldachim projektu Berniniego. Do naw bocznych przylegają liczne kaplice, w tym kaplica z Pietą Watykańską – rzeźbą Michała Anioła, a obok Kaplica Krucyfiksu. Nawiedzimy kaplicę św. Sebastiana z grobem św. Jana Pawła II. Przejście znaną Via della Conciliazione, w kierunku Zamku Świętego Anioła. Następnie przez most Świętego Anioła udamy się na zwiedzanie Rzymu barokowego: plac Navona, Schody Hiszpańskie, fontanna di Trevi, a także starożytny Panteon. Czas wolny. Na Placu Hiszpańskim oddamy cześć Matce Bożej, której statua ustawiona jest na szczyci kolumny. Powrót na obiadokolację i nocleg.

DZIEŃ 5

Śniadanie, po którym udamy się w drogę na Wzgórze Monte Cassino do opactwa benedyktyńskiego z grobem św. Benedykta i św. Scholastyki. Nawiedzimy cmentarz żołnierzy polskich oraz ich dowódcy gen. Andersa – Msza Święta polowa. Przejazd do Neapolu. Modlitwa przy grobie Ojca Dolindo Ruotolo w kościele San Giuseppe dei Vecchi e Immacolata di Lourdes i krótkie zwiedzanie części reprezentacyjnej miasta. Czas wolny – możliwość skosztowania Pizzy Margherita, lodów oraz innych specjałów Neapolu. Obiadokolacja i nocleg pod Neapolem.

DZIEŃ 6

Śniadanie, po którym udamy się do Pompei. Nawiedzimy Bazylikę Matki Bożej Różańcowej – nawiedzenie świątyni i wspólna modlitwa różańcowa. Przejazd do Monte Sant’ Angelo – miejsca, które dało początek kultowi św. Michała Archanioła. Modlitwa w grocie św. Michała Archanioła. Następnie udamy się do San Giovanni Rotondo gdzie nawiedzimy Sanktuarium św. Ojca Pio – miejsca, w którym Święty spędził większość życia i gdzie otrzymał stygmaty. Przejdziemy do starej części klasztornej, gdzie znajduje się muzeum, a w nim cela Świętego. Nawiedzimy nowy kościół, w którym wystawione jest ciało o. Pio w kryształowej trumnie – czas na modlitwę i zadumę. Obiadokolacja i nocleg w San Giovanni Rotondo.

DZIEŃ 7

Śniadanie. Przejazd do małej osady Manoppello, założonej przez Longobardów. Nawiedzimy świątynię Volto Santo z zachowaną chustą św. Weroniki z podobizną Chrystusa. Papież Benedykt XVI odwiedził sanktuarium Volto Santo w dniu 1 września 2006 – była to pierwsza wizyta papieska w Manoppello. Później jedziemy do Loreto. Nawiedzimy Sanktuarium św. Domku, niezwykłą relikwię – nazaretański domek, w którym dorastała Maryja, a potem także mały Jezus. Zobaczymy też pobliskie kaplice i kapliczki, w tym: kaplicę polską. Kolejno udamy się na spacer nad Adriatykiem. Przejazd na obiadokolacje i nocleg.

DZIEŃ 8

Śniadanie, po którym przejazd do Wenecji i zwiedzanie. W trakcie spaceru po zabytkowym centrum miasta, zobaczymy plac św. Marka, Pałac Dożów, most Westchnień, Bazylikę św. Marka, wieżę zegarową oraz najpiękniejszy most Rialto. Udamy się także na pobliskie wyspy laguny – Murano znaną ze szkła weneckiego oraz Burano słynną z racji na tworzone tu od wieków koronki. Czas wolny z możliwością zakupów, kawiarenek czy nadmorskiego relaksu. W godzinach wieczornych przejazd do hotelu na obiadokolację i nocleg.

DZIEŃ 9

Śniadanie. Wyjazd w drogę powrotną. Powrót do miejsca zbiórki. Zakończenie pielgrzymki.

TERMIN: 11-19.04.2023

CENA: 2980 PLN + 150 EUR

ZAPEWNIAMY:

komfortowy przejazd na całej trasie

8 noclegów w hotelach ***, pokoje 2-os. z łazienkami,

8 śniadań, 8 obiadokolacji,

opiekę i informację turystyczną pilota

ubezpieczenie KL + Assistance z KL chorób przewlekłych do 20 000 € i NNW do 15 000 zł, do 10 000 zł w RP

bilety wstępu do zwiedzanych obiektów, przewodników lokalnych i inne wydatki związane z realizacją programu,

    • opłatę TFG i TFP

UWAGI:

wyjazd o charakterze pielgrzymkowym z opieką duchową kapłana i możliwością uczestnictwa w Mszach Świętych

program jest ramowy i może ulec drobnym zmianom

dokument: dowód osobisty lub paszport