ŚCIEŻKAMI BAŁKANÓW DO MEDJUGORIE

BUDAPESZT · BELGRAD · SKOPJE · TIRANA · SZKODRA · KOTOR · MEDJUGORIE · DUBROWNIK · SPLIT · SZYBENIK · JEZIORA PLITWICKIE · BRATYSŁAWA

 

PROGRAM RAMOWY 10 DNI

 

DZIEŃ 1

Zbiórka uczestników i wyjazd z Bukowiny Tatrzańskiej we wczesnych godzinach porannych. Przejazd do Budapesztu. Zobaczymy: bazylikę św. Stefana – największą świątynię Budapesztu, Operę, most Łańcuchowy pierwsze połączenie leżących po przeciwnych stronach Dunaju: Budy i Pesztu, park Miejski, a w nim tajemniczy Zamek Vajdahunyad, którego historia sięga 1896 r. Budowla stanowi połączenie gotyku, renesansu i baroku. Swą nazwę wzięła od kopii zamku w Siedmiogrodzie. Kolejno zobaczymy również: plac Bohaterów – najpiękniejszy reprezentacyjny plac stolicy z pomnikiem Millennium, aleję Andrassiego, Parlament – jeden z największych budynków parlamentarnych na świecie. Przejazd na obiadokolację i nocleg w okolice Budapesztu.

DZIEŃ 2

Śniadanie. Przejazd do Belgradu. Ta wielka aglomeracja – sławny „Biały gród” jest jednym ze najstarszych i najciekawszych miast w Serbii. Objazd po mieście: zobaczymy m.in. katedrę Najświętszej Marii Panny, naddunajski bastion Kula Nebojsa, cerkiew św. Sawy – jedną z największych świątyń prawosławnych na świecie, budynek Parlamentu, Biały Dwór. Krótki czas wolny przy jednej z najpiękniejszych ulic Belgradu – ulicy Kniazia Michała (Knez Mihailova), wypełnionej sklepami, straganami z pamiątkami i kawiarenkami. Przejazd na obiadokolację i nocleg.

DZIEŃ 3

Śniadanie. Przejazd do Skopje. Przejazd do centrum miasta i zwiedzanie z przewodnikiem stolicy kraju: forteca Kale, Stara Carsija – dawny turecki bazar położony u stóp wzgórza z twierdzą Kale, to orientalna w charakterze plątanina uliczek z warsztatami, meczetami i łaźniami oraz zabytkowymi zajazdami, Cerkiew Św. Spasa z XVII, kamienny most z XV w, Dom Pamięci św. Matki Teresy – Albanki urodzonej w Skopje, założycielki zgromadzenia Misjonarek Miłości. Przejazd na obiadokolację i nocleg.

DZIEŃ 4

Śniadanie, po którym przejazd na zwiedzanie Tirany. Zobaczymy historyczną i współczesną zabudowę pełnej kontrastów stolicy Albanii: plac Skanderbega. W jego centrum zobaczymy  konny pomnik dzielnego Albańczyka – jest to jedna z wizytówek miasta. Znajduje się przy nim Narodowe Muzeum Historyczne. Jego fasada wyróżnia się olbrzymią mozaiką przedstawiającą postacie Albańczyków z czasów historycznych i współczesnych. Na wschodniej pierzei placu zobaczymy meczet Ethem Beja, jeden z najstarszym budynków stolicy Albanii, Wieżę Zegarową – pochodzącą z XIX wieku konstrukcję. Ponadto zobaczymy także: operę, plac Matki Teresy, budynki Uniwersytetu Tirańskiego, most Garbarzy. Przejazd na obiadokolację i nocleg  w okolice Tirany. 

DZIEŃ 5

Śniadanie. Przejazd do Szkodry – centrum albańskiego katolicyzmu. Nawiedzenie katedry św. Szczepana, która jest symbolem odrodzenia religijnego w latach dziewięćdziesiątych oraz miejscem pamięci związanego z męczennikami z czasów komunistycznych. Przejście deptakiem w stylu włoskim do placu Matki Teresy. Przejazd do miejscowości Kotor. Spacer po znajdującym się na liście UNESCO Starym Mieście. Zobaczymy m.in.: mury i główną bramę miejską, gotyckie pałace, katedrę św. Tripuna – najważniejszy zabytek sztuki romańskiej w Czarnogórze oraz wieżę zegarową z XVI wieku – jeden z symboli miasta. Przejazd na obiadokolację i nocleg na terenie Czarnogóry.

DZIEŃ 6

Śniadanie. Przejazd do Dubrownika – „perły Adriatyku” – malowniczo położonego miasta o wspaniałym klimacie, licznych zabytkach i niezwykłych uliczkach: ponad 20 bastionów i baszt z X-XV w., pałac Rektorów, pałac Sponza – archiwum dubrownickie, odwach z wieżą zegarową, gotycki klasztor Franciszkanów Mala Braca, najstarsza apteka w Europie (istnieje od 1317 roku), gotycki klasztor Dominikanów, renesansowy kościół św. Spasa, barokowy kościół św. Vlaha (Błażeja – patrona Republiki Dubrownickiej), wielka studnia Onofria i wiele innych zabytkowych budowli. Stare Miasto Dubrownik zostało wpisane na listę UNESCO. Czas wolny. Przejazd na obiadokolację i nocleg do Medjugorie.

DZIEŃ 7

Śniadanie. Pobyt w Medjugorie. W kościele św. Jakuba zobaczymy witraże ukazujące 14 scen z życia Maryi Dziewicy oraz sceny związane z objawieniami. Udział we Mszy św. Wejście na Górę Objawień w Podbrdo – miejsce pierwszych objawień gdzie Matka Boża przekazała Widzącym orędzie pokoju. U podnóża góry znajduje się jeszcze jedno miejsce objawień, na którym postawiono Niebieski Krzyż. Czas pobytu w tym Sanktuarium owocuje często osobistą przemianą serc pielgrzymów. Powrót na obiadokolację i nocleg.

DZIEŃ 8

Śniadanie. Przejazd do Splitu. Spacer po Starówce: pałac Dioklecjana z przełomu II i III w. n.e. katedra z dzwonnicą pw. św. Dujama Biskupa i Męczennika, Świątynia Jowisza, przekształcona w chrześcijańskie baptysterium, ratusz miejski, kościół św. Franciszka, bramy: Srebrna, Złota i Żelazna oraz pozostałości akweduktu. Kontynuacja przejazdu do Szybenika. Spacer po mieście. Nawiedzimy katedrę św. Jakuba – wpisaną na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Ponadto zobaczymy trzy monumentalne twierdze św. Jana, św. Anny i Subicevac. Przejazd na obiadokolację i nocleg.

DZIEŃ 9

Śniadanie. Przejazd do Plitwic. Zwiedzimy Park Narodowy Jeziora Plitwickie, wpisany na listę światowego dzie­dzictwa przyrodniczego UNESCO. Na terenie parku położonych jest 16 tarasowych jezior połączonych strumieniami z 92 wodospadami i kaskadami o łącznej długości 8 km. Przejazd na obiadokolację i nocleg w okolice Zagrzebia.

DZIEŃ 10

Śniadanie. Przejazd do Bratysławy. Spacer po mieście. Nawiedzimy katedrę pw. św. Marcina – najcenniejszy zabytek architektury Słowacji, miejsce koronacji królów. Następnie zobaczymy Pałac Arcybiskupi, kościół i klasztor Franciszkanów z XIII w. Zamek Królewski, stary ratusz, Wieża i Brama Michalska. Przejdziemy przez plac Hviezdoslava, gdzie podziwiać będziemy Słowacki Teatr Narodowy. Następnie zobaczymy Pałac Mirbracha i Grassalkowiczów; panorama miasta ze Wzgórza Zamkowego. Wyjazd w drogę powrotną. Zakończenie pielgrzymki w późnych godzinach wieczornych/nocnych.

 

TERMIN:    08.04-17.04.2024

CENA: 3250zł + 170€

  • przejazd na całej trasie
  • 9 noclegów w hotelach **/*** lub Domach Pielgrzyma, pokoje 2-3 os. z łazienkami
  • 9 śniadań, 9 obiadokolacji
  • opiekę i informację turystyczną pilota
  • ubezpieczenie KL + Assistance z KL chorób przewlekłych do 20 000 € i NNW do 15 000 zł, do 10 000 zł w RP
  • bilety wstępu, opłaty drogowe i inne wydatki programowe
  • opłatę na TFG i TFP

UWAGI:

  • program o charakterze pielgrzymkowym z opieką duchową kapłana i możliwością uczestnictwa w Mszach św.
  • program jest ramowy i może ulec drobnym zmianom
  • niezbędny dokument: paszport lub dowód osobisty