FATIMA – SANTIAGO DE COMPOSTELA

PROGRAM RAMOWY 9 DNI


DZIEŃ 1
Zbiórka uczestników na lotnisku w Krakowie. Przelot do Porto. Przejazd do Porto, położonego malowniczo na wzgórzu, nad rzeką Douro. Zwiedzimy m.in. muzeum w dawnym kościele św. Franciszka oraz katedrę. Spacer po starej dzielnicy Ribeira. Następnie przekroczymy rzekę Duoro udając się do Vila Nova de Gaia – miasteczka z licznymi piwnicami wina Porto. Degustacja połączona z możliwością zakupów. Przejazd na obiadokolację i nocleg w okolice Bragi.

DZIEŃ 2
Śniadanie. Przejazd do Santiago de Compostela. Udamy się do Sanktuarium św. Jakuba Apostoła. Zwiedzanie romańskiej katedry, w której na szczególną uwagę zasługuje wejście główne, z widniejącą na nim ok. setką figur. Na barokowej fasadzie katedry, usytuowany jest posąg św. Jakuba, a w krypcie pod ołtarzem głównym, zlokalizowany jest grób Apostoła. Pobyt na starym mieście. Powrót na obiadokolację i nocleg.

DZIEŃ 3
Śniadanie. Przejazd do Bragi – zwiedzanie: katedra, dawny pałac biskupi oraz wznoszące się na wzgórzu – Sanktuarium Chrystusowe Bom Jesus, w skład którego wchodzą także monumentalne schody symbolizujące Świętą Drogę człowieka. Schody Pięciu Zmysłów i Schody Trzech Cnót. Przejazd do Coimbry – dawnej stolicy Portugalii. Tu przez 57 lat żyła w karmelitańskim klasztorze św. Teresy siostra Łucja. Coimbra słynna jest także z najstarszego w Portugalii, bo założonego w 1290 r., uniwersytetu. Zobaczymy również: starówkę, wieżę zegarową Torre oraz memoriał siostry Łucji. Przejazd na obiadokolację i nocleg do Fatimy.

DZIEŃ 4
Śniadanie. Nawiedzenie Sanktuarium Maryjnego wybudowanego w miejscu objawień Matki Bożej. Zobaczymy Bazylikę Matki Boskiej Różańcowej, kaplicę Objawień, kościół Trójcy Przenajświętszej, wystawę „Światło i Pokój”, gdzie gromadzone są dary i wota dla Matki Bożej Fatimskiej, pomniki papieży Jana Pawła II i Pawła VI, betonowy fragment muru berlińskiego – pamiątka Bożej interwencji w upadku komunizmu, zapowiedzianego w Fatimie. Droga Krzyżowa. Następnie przejazd do wioski Aljustrel – zwiedzanie miejsc związanych z życiem Hiacynty, Franciszka i Łucji. Powrót do Sanktuarium. Czas wolny. Obiadokolacja, po której udział w wieczornej procesji światła. Nocleg.

DZIEŃ 5
Śniadanie. Wyjazd i zwiedzanie klasztoru Matki Bożej Zwycięskiej w Batalha – arcydzieło stylu gotyckiego. Podziwiać będziemy kaplicę fundatorów, krużganki królewskie, kapitularz, niedokończone kaplice, Grób Nieznanego Żołnierza i refektarz. Przejazd do Alcobaça. Nawiedzimy klasztor Santa Maria de Alcobaça. Zobaczymy także komnaty królewskie z licznymi posągami królów portugalskich i cennymi polichromiami. Powrót na obiadokolację, po której udział w wieczornej procesji światła. Nocleg.

DZIEŃ 6
Śniadanie. Dzień przeznaczony na wypoczynek na atlantyckich plażach. W Nazaré – pięknym kurorcie położonym między skalistym Cabo Carvoeiro i Cabo Mondego odpoczynek na Praia da Nazaré, położonej przy historycznym centrum miasteczka – szerokim pasie złocistego piasku oraz na korzystanie z lokalnych atrakcji. Udamy się również na punkt widokowy położony w górnej dzielnicy Nazare – 318 metrów powyżej plaży. Powrót do Fatimy na obiadokolację i nocleg.

DZIEŃ 7
Śniadanie. Przejazd na Cabo da Roca – najdalej na zachód wysunięty punkt Starego Kontynentu. Skalisty brzeg przylądka wznosi się 144 m ponad poziom Oceanu Atlantyckiego. Przejazd do Obidos – niewielkiego miasteczka na położonego na wzgórzu i zamkniętego w obrębie murów XVI w. Przejdziemy przez XIV-wieczną południową bramę Porta da Vila. Spacer po urokliwych uliczkach miasteczka, zobaczymy m.in. górujący w oddali zamek, renesansowy kościół Santa Maria, wybudowany na pozostałościach wizygockich i mauretańskich oraz akwedukt. Przejazd do Fatimy. Obiadokolacja, po której udział w wieczornej procesji światła. Nocleg.

DZIEŃ 8
Śniadanie. Przejazd do Lizbony. Zwiedzanie miasta – wieża Belem, replika samolotu Fairey IIID, mozaika Róży Wiatrów, pomnik Odkrywców, klasztor Hieronimitów. Czas wolny. Przejazd inżynieryjnym arcydziełem – mostem 25 Kwietnia przez rzekę Tag, do miejscowości Almada. Zwiedzanie Sanktuarium Chrystusa Króla. Z podstawy postumentu roztacza się wspaniała panorama Lizbony. Powrót do Lizbony do dzielnicy Bairro Alto, taras widokowy. Przejazd do dzielnicy Alfama, nawiedzimy katedrę oraz kościół pw. św. Antoniego. Zobaczymy tereny, gdzie odbyła się wystawa światowa Expo w 1998 r. Powrót na obiadokolację i nocleg.

DZIEŃ 9
Pakiety śniadaniowe. Przejazd na lotnisko. Odprawa. Przelot powrotny. Zakończenie pielgrzymki.

TERMIN: 16-24.10.2024

CENA: 5470zł + 140€

ZAPEWNIAMY:
• przelot wraz z opłatami lotniskowymi
• komfortowy przejazd na całej trasie
• 8 noclegów w hotelach **/*** pokoje 2-os. z łazienkami
• 8 śniadań, 8 obiadokolacji
• opiekę i informację turystyczną pilota
• ubezpieczenie KL+ Assistance wraz z KL chorób przewlekłych do 20 000 € i NNW do 15000 zł, do 10 000 zł w RP
• opłatę na TFG i TFP
• bilety wstępu do zwiedzanych obiektów, przewodników lokalnych oraz inne wydatki związane z realizacją programu

UWAGI:
• wyjazd o charakterze pielgrzymkowym z opieką duchową kapłana i możliwością uczestnictwa w Mszach Świętych
• program jest ramowy i może ulec drobnym zmianom
• dokument dowód osobisty lub paszport
1 LH1627 H 16OCT 3 KRKMUC HK40 0600 0720 *1A/E* 2 LH1782 H 16OCT 3 MUCOPO HK40 2 0825 1025 *1A/E* 3 LH1497 V 24OCT 4 LISFRA HK40 1 0505 0905 *1A/E* 4 LH1384 V 24OCT 4 FRAKRK HK40 1 1025 1200 *1A/E*